#1176

Katarína Vavrová (*23.08.1964)

Hodiny

Technika: grafika

Rozmery: 28 x 20 cm (výška, šírka)

Rozmery vo výreze: 14.5 x 14.5 cm (výška, šírka)

značené, voľný list

O autorovi

Narodila sa v Bratislave. V rokoch 1984 – 1990 študovala na Vysokej škole výtvarných umení a dizajnu u profesora Albína Brunovského. V roku 1989 študovala na Academia delle Belle Arti v Perugii, v Taliansku. Venuje sa grafike, maľbe a kresbe.
Katka Vavrová je zaujímavá a príťažlivá autorka, jej postavy majú gráciu a noblesu, žijú svojím vlastným životom, rozvíjajú príbehy dávne i súčasné. Námetmi sú ženské postavy geograficky a historicky rôznorodé – výraznou črtou je ich príbeh, ktorý je na hranici osudového fatalizmu. Hrdé, krásne bytosti, pokojné a vyrovnané, odhodlané a zároveň pokorné hľadačky šťastia. Hlavná predstaviteľka pôsobí staticky, ale divák cíti dej a napätie okolo nej. Celý príbeh sa odohráva za ňou a rozohráva cestu osudom.
Spoločnou črtou autorkiných prác je tajomnosť. Veci a skutočnosti sú len naznačené, kým jej ženská postava je stredobodom vesmíru. To ostatné je na interpretácii pozorovateľa. Kontrast krehkosti a sily, v pozadí tušiť tragédiu, smútok, nostalgiu, ale aj neuveriteľnú silu jej hrdiniek. Jemnosť postáv zvýrazňujú použité výrazové grafické prostriedky. Subtílne, skoro vlásočnicové línie jej prác. Z grafických techník sa venuje predovšetkým leptu a mezzotinte. Každá grafika je osobitne kolorovaná a konečný kontrapunkt jej dodávajú najčastejšie farebné škvrny a body, drobné línie naznačené reštaurátorským zlatom. Každý výtlačok sa stáva originálom, s vlastnou farebnou škálou a odlišným svojbytným pôsobením. Napriek zvláštnym rekvizitám, objavujúcich sa na scéne jej grafík ( historické kulisy, torzá budov a postáv, lebky, staré lode, zvieratá), sú plné harmónie a magického pokoja. Priam by sa dali pomenovať podľa literárneho smeru – Magický realizmus.

Na našej stránke používame súbory cookie. Viac o tom, čo sú to súbory cookie a ako ich používame nájdete na tomto odkaze.